بستن

اشتباهات سئو – 9 اشتباه بزرگ سئو که ممکن است مرتکب شوید (راه حل آن)

۲۵ بهمن ۱۴۰۲

صادق جعفری

سئو

404

اشتباهات سئو

دلایل مختلفی وجود دارد که تلاش های سئوی شما ممکن است آنطور که باید کار نکند. اکثر آنها احتمالاً به برخی از اشتباهات رایج سئو مربوط می شوند. وحشت نکنید. حتی افرادی هم که سال ها سئو انجام می دهند نیز ممکن است اشتباه کنند. به همین دلیل است که من قصد دارم در مورد برخی از مهمترین اشتباهات سئو و نحوه رفع آنها با شما صحبت کنم.

اشتباهات سئو

1- شما تگ عنوان و توضیحات متای سفارشی ایجاد نمی کنید

تگ‌های عنوان و توضیحات متا به موتورهای جستجو و افراد کمک می‌کنند تا بفهمند هر صفحه در وب‌سایت شما در مورد چیست. اگر محتوای آنها واضح نباشید، این تگها و توضیحات به سئو شما کمک نمی کنند و افراد روی لینک شما در موتورهای جستجو کلیک نمی کنند. همیشه باید تگ های عنوان و توضیحات متا را با در نظر گرفتن کلمه کلیدی اصلی خود بنویسید. فرض کنید که یک طراح جواهرات هستید و صفحه ای در وب سایت خود دارید که کلمه کلیدی “گردنبند طلا” را هدف قرار می دهد و یک صفحه جداگانه با هدف “گردنبند نقره”. جواهرات طلا و نقره کاملاً متفاوت هستند. شما قطعاً می‌خواهید که هر صفحه در نتایج جستجو برای فلزات مربوطه نشان داده شود، بنابراین باید کلمات کلیدی مناسب را در برچسب‌های عنوان و توضیحات متا قرار دهید تا آنها را متمایز کنید. اگر هر صفحه در وب سایت شما دارای برچسب عنوانی بود که روی آن نوشته شده بود “طراح جواهرات”، در نتایج جستجو برای افرادی که به دنبال یک محصول خاص هستند هیچ کمکی نمی کند.

2- شما از کلمات کلیدی در محتوا و عنوان خود استفاده نمی کنید

این اشتباه سئو راه حل آسانی دارد. همانطور که باید از کلمات کلیدی در تگ های عنوان و توضیحات متا استفاده کنید، باید از آنها در سراسر صفحات خود نیز استفاده کنید. کلمات کلیدی، مجدداً به موتورهای جستجو کمک می کنند تا موضوع صفحه شما را درک کنند، در جایی که باید رتبه بندی شود، کمک می کنند و به تعیین زمان نمایش آن در مقابل جستجوگران کمک می کنند. قبل از اینکه شروع به تولید محتوا کنید، از تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید تا بفهمید افراد در جستجوی چه چیزی هستند تا بتوانید چیزی بنویسید که به درخواست آنها پاسخ دهد.

شما باید یک کلمه کلیدی اصلی و سپس چند کلمه کلیدی مرتبط را انتخاب کنید تا به محتوای شما کمک کند. بیایید وانمود کنیم که دوباره آن طراح جواهرات هستید و می خواهید در مورد نحوه تمیز کردن جواهرات خود بنویسید. اگر «چگونه جواهرات خود را تمیز کنیم» را به ابزار کلمه کلیدی متصل کنید، خواهید دید که رقبای زیادی ندارید و حجم جستجوی مناسبی دارد. هدف خوبی است سپس باید بیشتر بروید و کلمه کلیدی مورد نظر خود را برای مقایسه نتایج جستجو کنید. نتیجه برتر یک ویدیو دارد، بنابراین احتمالاً ایده خوبی است که محتوای خود را به روشی مشابه رتبه برتر جستجو قالب بندی کنید. ولی بهتر از آن انجامش بده اوه، و کلمات کلیدی خود را در همه جای محتوای خود قرار ندهید.

از آنها در جایی که به طور طبیعی مناسب هستند استفاده کنید. به طور خلاصه، فقط کلمات کلیدی را انتخاب نکنید و آنها را در هر کجای محتوای خود پرتاب نکنید. تحقیق کنید و از آنها به صورت استراتژیک استفاده کنید.

3- شما روی کسب لینک به وب سایت خود متمرکز نیستید

لینک ها بخش بزرگی از سئو هستند و واقعاً می توانند در رتبه بندی موتورهای جستجوی شما تفاوت ایجاد کنند. وقتی سایت دیگری پیوندی به وب سایت شما در محتوای خود دارد، آن سایت می تواند مقداری از ارزش خود را با شما به اشتراک بگذارد. این لینک ها به عنوان بک لینک شناخته می شوند و ارزشی که به سایت شما منتقل می شود به عنوان ارزش لینک شناخته می شود. با استفاده مجدد از مثال طراح جواهرات، اگر صفحه ای در وب سایت خود در مورد نحوه تمیز کردن حلقه های خود دارید و یک جواهرفروشی بزرگ به صفحه شما پیوند می دهد، سایت شما از این لینک تقویت می شود. بک لینک ها به گوگل می گویند که مردم به وب سایت شما اعتماد دارند و باید در نتایج بالاتر باشد. با این حال، همه سایت‌ها به یک اندازه ارزش لینک دریافت نمی‌کنند. با استفاده از ابزاری مانند جستجوگر بک لینک Ahrefs، می توانید ارزش وب سایت های مختلف را ببینید.

واداشتن افراد برای پیوند دادن به وب سایت شما آسان نیست. گاهی اوقات، افراد ممکن است محتوای شما را از طریق تحقیقات خود پیدا کنند و به آن لینک دهند. اما همیشه اینطور نیست. ممکن است لازم باشد در مورد فرصت های پیوند در وبلاگ ها و وب سایت های مرتبط با کسب و کار خود تحقیق کنید. هنگامی که فرصت های پیوند بالقوه را پیدا کردید، باید ارزش محتوای خود را به اشتراک بگذارید.

4- شما از تغییر مسیرهای صحیح استفاده نمی کنید

هنگامی که می خواهید شخصی را به طور دائم از یک صفحه قدیمی یا حذف شده در سایت خود به یک صفحه جدید هدایت کنید، همیشه باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید. این تغییر مسیرها کاربر را به صفحه جدید می برد تا در نهایت با خطا مواجه نشود. آنها همچنین ارزش پیوند را از صفحه قدیمی به صفحه جدید منتقل می کنند. ارزش لینک، مجدداً، ارزشی است که یک وب‌سایت زمانی که یک لینک در محتوای خود قرار می‌دهد به سایت دیگری منتقل می‌کند. اگر از ریدایرکت موقت 302 به جای تغییر مسیر 301 استفاده می‌کنید، ارزش این لینک را از دست می‌دهید، بنابراین مطمئن شوید که از کدام تغییر مسیر استفاده می‌کنید.

5- شما به موتورهای جستجو نمی گویید کدام صفحات را می خواهید بخزند

پیوند داخلی یک استراتژی خوب برای ترغیب موتورهای جستجو به خزیدن و فهرست کردن تمام صفحات سایت شما است. هنگامی که خزنده‌ها به صفحه‌ای می‌رسند که به صفحات دیگر پیوند می‌دهد، پیوندهایی را به صفحات دیگر و سپس صفحات دیگر و غیره را دنبال می‌کنند. اما، یک اشتباه رایج سئو، نداشتن نقشه سایت XML است که شامل پیوندهایی به تمام صفحات مورد نظر شما در نتایج جستجو باشد. من می خواهم تأکید کنم که فقط در صورتی باید صفحاتی را در نقشه سایت XML خود قرار دهید که آنها را در نتایج جستجو می خواهید. صفحاتی که در نتایج جستجو نمی‌خواهید در فایل robots.txt قرار می‌گیرند که در ادامه در مورد آن صحبت خواهم کرد.

برای ایجاد نقشه سایت XML، می توانید از یک مولد نقشه سایت یا حتی یک پلاگین با سیستم های مدیریت محتوای خاص استفاده کنید.

6- شما به طور تصادفی موتورهای جستجو را از خزیدن محتوای خود مسدود می کنید

فایل robots.txt ابزار مفیدی برای مسدود کردن خزنده ها برای خزیدن صفحات خاص در وب سایت شما است.

robots.txt

اما، مسدود کردن تصادفی خزنده‌ها از صفحاتی که می‌خواهید خزنده شوند نیز آسان است. برای رفع این اشتباه سئو، کافی است به فایل robots.txt خود نگاه کنید (URL وب سایت خود تایپ کنید و /robots.txt را به انتها اضافه کنید). user-agent خزنده ای است که می خواهید مسدود کنید. در کنار غیر مجاز، زیرپوشه هایی هستند که می خواهید خزنده ها را از آنها مسدود کنید. ستاره به این معنی است که شما می خواهید همه عوامل کاربر را مسدود کنید. بنابراین، اگر عامل کاربر خود را روی ستاره تنظیم کرده باشید، و سپس از Disallow با اسلش رو به جلو استفاده کنید، تمام خزنده‌ها را از کل وب‌سایت خود مسدود می‌کنید. اگر اینطور است، احتمالاً باید این مشکل را برطرف کنید (مگر اینکه نخواهید سایت شما در موتورهای جستجو قرار گیرد).

7- شما با برای موبایل بهینه سازی نمی کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات سئو این است که کاربران موبایل را هنگام افزودن یا به روز رسانی صفحات در نظر نگیرید. ساده ترین راه برای داشتن سایتی که روی دستگاه های موبایل و دسکتاپ کار می کند، داشتن یک وب سایت واکنش گرا است. این بدان معناست که سایت شما با اندازه های مختلف صفحه نمایش سازگار است. وقتی محتوای خود را مرور می کنید، مطمئن شوید که همه عناصر چندرسانه ای، از جمله فیلم ها و عکس ها، پاسخگو هستند. همچنین می‌توانید استفاده از AMP یا صفحات موبایل شتاب‌دهی شده را در سایت خود برای افزایش فوق‌العاده سرعت خود بررسی کنید.

8- سایت شما امن نیست

باور کنید یا نه، امنیت سایت یک عامل رتبه بندی است. منظورم این است که چه کسی می‌خواهد اطلاعات شخصی خود را به وب‌سایتی که اخطار «ناامن» دارد بدهد؟ من نه. اگر URL وب سایت شما با HTTP شروع می شود، ایمن نیست. هکرها به طور بالقوه می توانند هر گونه اطلاعات شخصی را که جمع آوری می کنید، مانند ایمیل ها و شماره کارت اعتباری، سرقت کنند. اگر URL وب سایت شما با HTTPS شروع می شود، تبریک می گوییم!

شما یک لایه امنیتی اضافی دارید که داده های شخصی وارد شده به سایت شما را رمزگذاری می کند. برای ایمن سازی سایت خود، باید گواهی SSL را نصب کنید که می توانید در وب سایت ما با آن آشنا شوید.

9- شما به سئو زمان نمی دهید تا کار کند

آخرین نکته ولی نه کم اهمیت… سئو زمان می برد. تکرار می کنم: سئو زمان می برد. این یک اشتباه بزرگ است که بعد از چند روز یا چند هفته از سئو صرف نظر کنید. بعد از به‌روزرسانی سایت، مشاهده تغییرات ممکن است از چند هفته تا شش ماه طول بکشد. با کمپین PPC، به محض اینکه آن را روشن کردید، می توانید نتایج را مشاهده کنید، اما سئو متفاوت است.

این یک استراتژی بلند مدت است. اگر تغییرات اساسی ایجاد کردید اما هیچ پیشرفتی مشاهده نکردید، امید خود را از دست ندهید. فقط صبور باش.

اکنون که برخی از مهمترین اشتباهات سئوی افراد را می شناسید، می توانید برای جلوگیری از آنها تلاش کنید.

صادق جعفری

متخصص طراحی و اجرای انواع قالب وب سایت برای انواع cms (جوملا ، وردپرس و ...)با بیش از 4 سال سابقه و بیش از 35 پروژه موفق

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *